Haberleri

Anasayfa > Haberleri > Mamak’ta sarı isyan sürüyor

Mamak’ta sarı isyan sürüyor

28 Ekim 2016 - 12:24:00 Son Güncelleme : 28 Ekim 2016 - 12:24:00
Mamak’ta taksicilerin eylem yaparak protesto ettiği ‘korsan durak’ta çözüm sağlanamadı. Canhat ve Mozaik taksi duraklarında faaliyet gösteren taksiciler, durağın kaldırıldığını ama korsan taksicilerin bölgeye tabela dikerek çalışmaya devam ettiğini iddia etti.
 
Mamak’taki taksicilerin kendi bölgelerindeki ortak noktaya kurulan taksi durağının ‘illegal durak’ olduğu iddiasıyla Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası önünde yaptıkları eylemle gündeme gelen ‘korsan durak’ tartışmasında çözüm sağlanamadı. Durağın kaldırıldığını ancak yerine levha konulduğunu belirten taksiciler, “Korsan durak gitti ama bu sefer de levha geldi, çözüm bekliyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi. Taksi durağına izin veren Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Canhat Taksi Durağı Başkanı Haydar Çekiç şöyle konuştu: 
 
SAVCILIĞA ŞİKAYET ETTİK
 
“Eylemin ardından söz aldık. Ertesi gün odaya görüşmeye gittik. Zafer Şener başkanın olmadığını söylediler, ikinci başkan İzzet başkanla görüştük. O da bize yardımcı olamayacağını söyledi. Bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bizim gelen şahıslarla işimiz yok. Bizim tepkimiz Ankara Şoförler Odası’nın resmi bir kurum olarak yaptığı hukuksuzluk. Biz şikayetçiyiz, Mamak Kaymakamlığı’na, Ankara Valiliği’ne, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME), Büyükşehir zabıtaya başvurduk. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda esnaf müdürlüğüne başvurduk.
 
KORSAN GİTTİ TABELA GELDİ
 
Yasal olarak haklı olduğumuza inanıyoruz. Biz orada o gece eylem yaptık yolu kapattık bir kişi bile bizi arkasından aramadı. Ne Büyükşehir’den ne de başka bir yerden arayan olmadı. Sadece ANKESOB’dan Mehmet Yiğiner aradı ilgileneceğini söyledi. Biz sahipsiz kaldık. Büyükşehir Belediyesi, korsan kulübeyi kaldırdı ama adamlar geldi kepçe tuttular yerine mıcır döktüler kendileri levha diktiler. Park levhaları durakların talebi üzerine çıkar. Oradaki hak yıllarca çalışan durakların hakkıdır. Kendi çabalarımızla sesimizi duyurmaya çalıştık. Korsan durak gitti ama bu sefer de levha geldi, çözüm bekliyoruz.”
 
HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR
 
Mağdur olduklarını belirten diğer Mozaik Taksi’nin durak başkanı Alaattin Temelci ise şunları söyledi: “Durak gitti ama arkadaşlar usulsüz bir şekilde park levhası dikmişler. Buralar çöpken biz buradaydık, 25 senedir bekliyoruz. Bazı arkadaşlar burayı rant kapısına çevirmişler odaya üyeliği yok, kendi adına plakası yok, kendi adına araba almış buradan bir rant kazanmak için bizim haklarımızaı gasp ediyorlar. Büyüklerimizden Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’ten ve yetkililerden bize sahip çıkmalarını istiyoruz. Mağduruz ve sorunumuz halen sorun çözülmedi.”
 
KORSAN TEPKİSİYLE EYLEM YAPILMIŞTI
 
Mamak Ege Mahallesi’ndeki Canhat, Eren ve Mozaik adlı taksi duraklarının yakınına kondurulan yeni durağın ‘illegal’ olduğunu savunan yaklaşık 100 taksici, 11 Ekim’de Beşevler’deki Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası’nın önünde toplanarak, eylem yapmıştı. Oda önüne konvoy halinde gelen taksiciler, Beşevler Kavşağı’na çıkan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni trafiğe kapatarak duruma tepki göstermişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Ankara Çocuk Meclisi'nde Yeni Dönem Hazırlıkları
  • Darbe Girişimi Sonrası Tutuklanan Kadın Vali, Serbest Bırakıldı
  • 15 Temmuz Mamak'ta anıtlaşıyor
  • Mamak Belediyesi 2017 Yılı Bütçesi Onaylandı
  • Mamak Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı
  • Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'den Elektrik Kesintisi Açıklaması
  • Yenimahalle'nin Kızları Rize'den Galip Döndü
  • Yenimahalle Belediyesi 29 Ekimi Işın Karaca ile Kutlayacak
Antalya'da panik! Okullar tatil edildi
Kalkınma Bankası'nda korkunç olay!
Danimarka'da Türk kulübü Albertslund'ın kapısına kilit vuruldu.
Erdoğan: Clinton'ın açıklamasını talihsiz buluyorum.
Füzeli saldırılara ABD'den sert tepki
Terör propagandası yapan 'Newroz TV'nin yayını durduruldu.
Oumar Niasse isyan bayrağını çekti.
Kalkınma Bankası'nda korkunç olay!