Haberleri

Anasayfa > Haberleri > 15 Temmuz Mamak'ta anıtlaşıyor

15 Temmuz Mamak'ta anıtlaşıyor

28 Ekim 2016 - 12:18:14 Son Güncelleme : 28 Ekim 2016 - 12:18:14
ANKARA, (DHA)- DARBE girişiminin yaşanrken vatandaşların canı pahasına tankların ve silahların önüne çıkarak destan yazdığı 15 Temmuz anıtlaşıyor. Mamak Belediyesi, darbe kalkışmasında tankların durdurulduğu Mamak Caddesi üzerinde inşa edeceği 15 metrelik anıtın yapımına başladı.
 
Anıt Heykeltıraş Oğuz Ertürk tarafından tasarlandı ve 2 bin metrekarelik alan üzerinde inşa ediliyor. Hain darbe girişiminde İstanbul ve Ankara'da şehit düşen 241 vatandaş birer demokrasi yıldızı olarak anıtta 241 adet yıldızla temsil edilecek. Darbe girişiminde zırhlı birliklerden çıkan tankların Kızılay ve Genel Kurmay'ın önüne ulaşmasını Mamaklılarla birlikte engelleyerek darbe girişiminde kilit bir rol üstlenen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül: “Kuleye giden yolda bir yürüyüş yolu oluşturduk. Burada sıralı bir şekilde iki tarafta da Türk bayrakları olacak. Türk bayraklarının altında 15 Temmuz'u anlatan görseller yer alacak. Süreç tüm ayrıntılarıyla bu anıtta yaşatılacak. Ömer Halisdemir'den kırmızı kamyonu ile darbecilere karşı duran Şerife Boz'a kadar herkes yer alacak" dedi.
 
ANIT BİR ÇOK ALTERNATİF ARASINDAN SEÇİLDİ
 
Anıtın özellikle Mamak Caddesi üzerinde inşa edilmesinin iki temel sebebi olduğunu dile getiren Başkan Akgül, "O gece tanklar bu cadde üzerinden yürütüldü ve bu cadde üzerinde durduruldu. Aynı zamanda bu cadde Mamak'ın en işlek caddelerinden birisi ve gelip geçen herkesin bu anıtı görmesini istiyoruz. 15 Temmuz ileri tarihlerde bir milat olarak görülecek. O gece millet sadece Fetö'yü yenmedi. Fetö'nün arkasındaki büyük güçleri de yendi. Buraya yapacağımız anıtla ilgili çok alternatif üretildi. Bunlar arasından en anlamlı olanını seçtik. İnancımızda; 'Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Onlar diridir ama siz anlamazsınız' ayeti vardır. O sonsuzluğa giden yıldız şehitlerimizin tamamını temsil edecek" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Ankara Çocuk Meclisi'nde Yeni Dönem Hazırlıkları
  • Darbe Girişimi Sonrası Tutuklanan Kadın Vali, Serbest Bırakıldı
  • 15 Temmuz Mamak'ta anıtlaşıyor
  • Mamak Belediyesi 2017 Yılı Bütçesi Onaylandı
  • Mamak Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı
  • Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'den Elektrik Kesintisi Açıklaması
  • Yenimahalle'nin Kızları Rize'den Galip Döndü
  • Yenimahalle Belediyesi 29 Ekimi Işın Karaca ile Kutlayacak
Forma Kartal’ın pençesinde.
Akşener partiden ihracının iptali için mahkemeye başvurdu
Erdoğan: Clinton'ın açıklamasını talihsiz buluyorum.
MEB'den FETÖ’den kapatılan okullarda çalışan öğretmenlerle ilgili flaş karar...
Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık yorumu
CHP'li Böke'den Bahçeli'ye çok çirkin ifadeler
Terör propagandası yapan 'Newroz TV'nin yayını durduruldu.
Bomba yüklü araçlar helikopterle yok edildi